Kavos pupeles

Geriausios kavos pupelės, tai aukščiausios kokybės kavos pupeles, kurios pasižymi išskirtiniu skoniu ir aromatu. Tokios pupelės paprastai auginamos specifiniuose regionuose, kur klimato sąlygos, dirvožemis ir auginimo metodai idealiai tinka kavos augalams. Aukščiausios kokybės pupelės dažniausiai yra renkamos rankomis, siekiant užtikrinti tik geriausių atranką.

Kavos pupelės gali būti skirtingų rūšių, tokių kaip arabika ar robusta, tačiau geriausiomis laikomos tos, kurios auginamos su didžiausia priežiūra ir dėmesiu detalėms. Rezultatas – įvairūs kavos pupelių skonių profiliai – nuo vaisių ir gėlių iki šokolado ir riešutų.

Geriausios kavos kriterijai

Kokia yra geriausia ar skaniausia kava dažniausiai nulemia asmeninis skonis, tačiau panagrinėkime kelis pagrindinius kriterijus, pagal kuriuos skanios kavos pupeles atrast lengviau.

Geriausios kavos pupelės – atsiliepimai

Geriausių kavos pupelių pasirinkimas yra subjektyvus, tačiau tam tikros kavos rūšys sulaukia ypač gerų atsiliepimų visame pasaulyje. „Ethiopian Yirgacheffe“ dažnai giriama dėl gėlių, citrusinių vaisių ir lengvų uogų natų, kurios suteikia subtilų ir aromatingą skonį. „Colombian Coffee“ yra žinoma dėl subalansuoto skonio su riešutų, šokolado ir vaisių natomis. „Jamaican Blue Mountain“, nors ir brangi, vertinama dėl švelnumo ir mažo rūgštumo, kuris suteikia unikalų skonį. „Sumatra Mandheling“ yra mėgstama tų, kurie ieško sunkesnės, žemiškos kavos su šokolado ir tabako natomis, o „Hawaiian Kona Coffee“ sulaukia puikių atsiliepimų dėl švelnaus, sviestinio skonio.

Kavos pupelių mišinys vs. rūšinės kavos pupelės 

Kavos pupelių mišinys:

 • Kavos pupelių mišinys, tai kavos pupelių derinys iš skirtingų regionų ar kavos rūšių. Kavos pupelių mišinys pasižymi subalansuotu skoniu, nes maišant pupeles galima išgauti sudėtingą ir harmoningą skonį, taip pat pasižymi pastoviu skoniu, nepriklausomai nuo sezono, ir įvairių skonių deriniais.
 • Kavos pupelių mišiniai turi ir trūkumų, pavyzdžiui, mažiau išskirtinumo, dėl ko gali prarasti unikalų kiekvienos rūšies charakterį, sunkiau atsekti pupelių kilmę.

Rūšinės kavos pupelės:

 • Rūšinės kavos pupelės, tai pupelės iš vieno regiono, ūkio ar plantacijos, kurios surinko bent 80 iš 100 taškų, vertinant sertifikuotiems kavos ragautojams. Jų privalumai, tai unikalus skonis, atspindintis specifinius to regiono skonio profilius, skonio grynumas, skaidrumas.
 • Trūkumai, kuriais pasižymi rūšinės pupelės, tai skonio kintamumas priklausomai nuo derliaus ir mažesnė įvairovė.

Atsižvelgus į skirtumus, galime teigti, kad rūšinės kavos pupelės yra geresnės, tačiau nereikėtų nurašyti ir mišinių.

Geriausios pupelės pagal regionus 

Kavos pupelių kilmės šalis yra vienas svarbiausių faktorių, nusakančių kavos savybes. Kavą auginančias šalis galima skirstyti į keturis pagrindinius regionus: Afriką, Pietų Ameriką, Centrinę Ameriką, Aziją. Šiems regionams galima išskirti tokias kavos ypatybes:

Afrika:

 • Etiopija – dominuoja gėlių, citrusinių vaisių, uogų natos. Kava labai aromatinga, subtilaus skonio. Vertinama dėl savo skonio įvairovės ir subtilumo.
 • Kenija – juodųjų serbentų, citrusinių vaisių, vyno rūgštumo natų. Pasižymi ryškiu ir kompleksišku skoniu. Mėgstama dėl stipraus aromato ir intensyvaus skonio.

Pietų Amerika:

 • Kolumbija – dominuoja riešutų, šokolado, vaisių natos, lengvas rūgštumas. Subalansuotas, universalus skonis. Mėgstama dėl patikimos ir pastovios kokybės, puikiai tinka kasdieniam naudojimui.
 • Brazilija – dominuoja šokolado, riešutų, saldžios natos, vidutinis rūgštumas. Švelnus ir saldus skonis. Populiarus pasirinkimas dėl savo saldumo ir švelnumo.

Centrinė Amerika:

 • Kosta Rika – ryškios vaisių natos, šokoladas, švelnus rūgštumas. Pasižymi švariu, subalansuotu ir ryškiu skoniu.
 • Gvatemala – primena kakavą, turi prieskonių, rūgščių vaisių natų. Kompleksiškas ir intensyvus skonis.
 • Jamaika – dominuoja saldžios natos, riešutai, švelnus rūgštumas. Laikoma viena iš prestižiškiausių kavos rūšių ir vertinama dėl savo švelnumo ir kompleksiškumo.

Azija:

 • Indonezija – dominuoja žemiškos natos, šokoladas, tabakas, mažai rūgštumo. Populiari tarp mėgstančių tamsesnį, turtingą skonį.
 • Indija – mažai rūgštumo, žemiškos ir prieskonių natos. Išskirtinis apdorojimo procesas, suteikia kavai unikalų skonį.

Kavos pupelių rūšys ir jų skirtumai 

Nors pasaulyje yra šimtai skirtingų kavos rūšių, populiariausios yra trys: arabika, robusta ir liberika.

Kavos pupeles

Arabika

Arabikos pupelės yra pati populiariausia kavos rūšis. Arabikos kavos pupelės yra švelnesnio ir saldesnio skonio nei kitų kavamedžių rūšių. Arabikos kava turi beveik 1 000 skirtingų poskonių, todėl renkantis kavą reikėtų atsižvelgti ne tik į užrašą „100 % arabika“, bet ir į tai, koks šios kavos porūšis ir iš kokio regiono atkeliavo.

Robusta 

Robusta kava yra antra pagal populiarumą kavos rūšis. Dažniausiai ši rūšis naudojama papildant ja kavos mišinius kartu su arabikos kava arba gaminant tirpią kavą. Robustos kavos skonis yra kartus ir primena grūdus. Ši rūšis dažniausiai turi stiprų ne tik skonį, bet ir kvapą. Atsigėrus robustos kavos lieka sausas poskonis, tačiau ši kava pasižymi ir kreminiu skoniu.

Liberika 

Liberika – mažiausiai vartojama kavos rūšis. Liberikos kava savo skoniu primena robustą, gali turėti dūmų, riešutų, juodojo šokolado, prieskonių natų, tačiau yra dar intensyvesnė nei kava robusta. Liberikos kava įprastai naudojama gaminant tirpią kavą. 

Kiekviena pupelių rūšis gali virsti kava be kofeino, specialiais metodais ištraukiant kofeiną iš pupelių.

Kaip išsirinkti skaniausią kavą?

Išsirinkti skaniausias kavos pupeles bus maloni patirtis, jei atsižvelgsite į keletą svarbių veiksnių:

Pupelių rūšis 

 • Aukštesnės kokybės ir dažnai turtingesnė skoniu su sudėtingais, dažnai vaisių, gėlių, riešutų ar šokolado skonio profiliais.
 • Stipresnė ir kartesnė, turinti daugiau kofeino. Tinka, jei mėgstate intensyvesnį skonį ir stipresnę kavą.

Kilmės regionas ir šalis

Kiekviena kavos pupelių auginimo šalis turi savo unikalų skonio profilį. Kavos pupelių skirtumus pagal regionus jau aptarėme, tad jei norite vaisiškų natų, rinkitės Etiopijos regiono kavą, jei riešutų ir šokolado – Kolumbijos, jei ieškote saldžių, riešutų ir šokolado skonio profilių – Brazilijos ir t. t.

Kavos pupeles

Skrudinimo lygis

Šviesus skrudinimas išryškina kavos pupelių kilmės skonį, dažnai padarydamas kavą vaisiškesę ir rūgštingesnę.

Vidutinis skrudinimas subalansuoja skonį su vidutiniu rūgštingumu ir saldumu.

Tamsus skrudinimas padaro pupeles intensyvesnio ir kartesnio skonio, primenančio šokolado, karamelės ar riešutų natas.

Šviežumas 

Šviežiai skrudintos pupelės turi geriausią skonį. Rinkitės pupeles, kurios buvo skrudintos per pastarąsias kelias savaites. Patikrinkite skrudinimo datą ant pakuotės.

Nebijokite eksperimentuoti, kol atrasite savo mėgstamiausias kavos pupeles! Vienas iš paprasčiausių būdų išbandyti skirtingas kavos rūšis, tai darantis kavą kapsuliniu kavos aparatu. Darykitės kavą namuose arba neškitės ją kur nors einant termo puodelyje.