Kavos aparato nukalkinimas

Kavos aparato nukalkinimas, tai procesas, kurio metu pašalinamos mineralinės nuosėdos, susikaupusios aparato viduje, dėl kietame vandenyje esančių kalcio ir magnio druskų. Šios nuosėdos gali sutrikdyti aparato veikimą ir pabloginti kavos skonį. Reguliarus nukalkinimas yra būtinas, norint užtikrinti nepriekaištingą kavos skonį ir išvengti brangių remonto darbų.

 

Kalkės, tai mineralinės medžiagos, kurios kaupiasi kavos aparato viduje dėl vandens kietumo.

 

Kaip nukalkinti kavos aparatą?

 

Visų kavos aparatų nukalkinimo principas yra beveik toks pats:

 

 • Vandens talpoje, tam tikrame kiekyje vandens ištirpinama speciali nukalkinimui skirta tabletė arba į vandens talpą pilamas pasirinktas nukalkinimo skystis, atskiestas vandeniu.
 • Prasidėjus nukalkinimo procedūrai šiuo vandens ir specialios priemonės mišiniu užpildoma visa vandens sistema ir vanduo su pauzėmis išteka per kavos aparato piltuvėlius.
 • Ištekėjus visam mišiniui svarbu gerai praplauti vandens talpą, pripildyti ją švariu vandeniu ir praskalauti visą vandens sistemą.

 

Kuo modernesnis ir aukštesnės klasės kavos aparatas – tuo lengviau jį prižiūrėti. Tokiuose aparatuose visos programos bus maksimaliai automatizuotos ir tereikės sekti nurodymus kavos aparato ekrane.

Kavos aparato nukalkinimas galimas keliais skirtais būdais.

Kavos aparato nukalkinimas actu

 

Actas – vienas iš populiariausių ir pigiausių būdų nukalkinti kavos aparatą, nes jis veiksmingai tirpdo kalkes ir dezinfekuoja kavos aparato vidų.

 

Žemiau pateikiame kavos aparato nukalkinimo actu instrukciją:

 

 1. Užpildykite vandens rezervuarą actu ir vandeniu. Abu skysčiai turėtų būti įpilti lygiomis dalimis.
 2. Įjunkite kavos aparatą ir leiskite acto ir vandens mišiniui užvirti.
 3. Padėkite indą po kavos išleidimo anga. Leiskite, kad į šį indą prilašėtų keletas puodelių skysčio.
 4. Paleiskite nukalkinimo ciklą, jei toks yra arba pradėkite virti kavą nenaudojant kavos pupelių ar kapsulių. Leiskite acto skysčiui tekėti per kavos aparatą tol, kol vandens bakelis ištuštės.
 5. Išjunkite kavos aparatą ir palaukite kol jis atvės.
 6. Išplaukite vandens bakelį ir užpildykite jį švariu vandeniu.
 7. Pradėkite virti kavą nenaudojant kavos pupelių ar kapsulių su švariu vandeniu bakelyje. Tai kartokite tol, kol bus išskalautas visas acto likutis ir neliks acto kvapo.

 

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad actas tikrai nėra ideali priemonė kavos aparatų nukalkinimui. Nors actas pašalina nuosėdas nuo paviršių, tačiau netinkama jo ir vandens koncentracija gali pakenkti aparatui. Taip pat, tinkamai neišskalavus sistemos, visos likusios medžiagos patenka į kavą ir gali būti jaučiamas nemalonus kavos poskonis.

 

Kavos aparato nukalkinimas citrinos rūgštimi 

 

Citrinos rūgštis, tai dar vienas natūralus būdas nukalkinti kavos aparatą. Ji tirpdo kalkes ir dezinfekuoja kavos aparato vidų bei turi silpnesnį kvapą ir skonį nei actas.

 

Žemiau pateikiame kavos aparato nukalkinimo citrinos rūgštimi instrukciją:

 

 1. Užpildykite vandens rezervuarą citrinos rūgšties tirpalu. Jį pasigaminti ištirpinkite du arbatinius šaukštelius citrinos rūgšties vienam litrui vandens.
 2. Įjunkite kavos aparatą ir leiskite citrinos rūgšties tirpalui užvirti.
 3. Padėkite indą po kavos išleidimo anga. Leiskite, kad į šį indą prilašėtų keletas puodelių skysčio.
 4. Paleiskite nukalkinimo ciklą, jei toks yra arba pradėkite virti kavą nenaudojant kavos pupelių ar kapsulių. Leiskite citrinos rūgšties tirpalui tekėti per kavos aparatą tol, kol vandens bakelis ištuštės.
 5. Išjunkite kavos aparatą ir palaukite kol jis atvės.
 6. Išplaukite vandens bakelį ir užpildykite jį švariu vandeniu.
 7. Pradėkite virti kavą nenaudojant kavos pupelių ar kapsulių su švariu vandeniu bakelyje. Tai kartokite tol, kol bus išskalautas visas citrinos rūgšties tirpalo likutis ir neliks nepageidaujamo kvapo.

 

Citrinos rūgštis, kaip ir actas, naudojama nukalkinimui, gali kenkti kavos aparatui. Jei koncentratas per stiprus, jis gali išgraužti kavos aparato dalis, žarneles.

 

Vandens filtrai

 

Vandens filtrai yra efektyviausia prevencinė kavos aparatų apsauga nuo kalkių nuosėdų, nes kalkės dėl filtrų į aparatą nepatenka. Vandens filtrus verta įsigyti ir dėl to, kad jie subalansuoja vandens sudėtį, kad šis, tekėdamas per kavą, galėtų atskleisti visas geriausias kavos savybes. Visgi, net jei naudojamas filtras, kalkių susidarymo prevencijai aparatai retkarčiais prašo atlikti nukalkinimo procedūrą.

 

Kavos aparatų nukalkinimas pagal skirtingus kavos aparatus

 

Nors principas, kaip nukalkinti aparatus visiems kavos aparatams yra panašus, skirtingų aparatų gamintojai rekomenduoja specifinius savo aparatų nukalkinimo būdus.

Philips kavos aparato nukalkinimas

Philips kavos aparato nukalkinimas

 

Philips ir Saeco prekinių ženklų kavos aparatai pasižymi itin paprastu nukalkinimo procesu. Šie kavos aparatai ypatingi tuo, kad naudojant juose specialius vandens filtrus ir reguliariai juos keičiant, nukalkinimo procedūrą reikės atlikti tik kas 5 000 pagamintų puodelių.

 

Norint nukalkinti Philips kavos aparatą – paleiskite kalkių nuosėdų šalinimo programą. Štai, ką svarbu įsidėmėti nukalkinant šiuos aparatus:

 

 • Prieš atlikdami Philips kavos aparato nukalkinimo procedūrą išimkite vandens filtrą, jei jį naudojate.
 • Patikrinkite, ar nustatėte vandens kietumą kavos aparate.
 • Jei nepakeisite vandens filtro aparatui to paprašius, kavos aparatas pereis į nukalkinimo režimą ir automatiškai prašys nukalkinimo procedūros.

 

De’longhi kavos aparato nukalkinimas

 

Nors asmyliukava.lt neparduodame De’longhi kavos aparatų, jų ir jų modelių, tokių kaip D’elonghi Magnifica aparatų nukalkinimas yra labai panašus į kitų aparatų nukalkinimą. Kaip ir visi automatiniai kavos aparatai, jie turi integruotas automatines nukalkinimo programas. Atidžiai sekite vartotojo instrukciją ir atlikite visus procedūros etapus vieną po kito.

 

Tos pačios gairės galioja ir kitiems kavos aparatams, tokiems kaip Delimano ar Princess kavos aparatui.

 

Kapsulinio kavos aparato nukalkinimas

illy kapsulinis kavos aparato nukalkinimas

Nors kapsulinius kavos aparatus prižiūrėti tikrai yra lengviau, jie taip pat turi vandens sistemą, o tai reiškia, kad joje kaupiasi kalkių nuosėdos. Pagrindinė kapsulinių kavos aparatų gedimo priežastis yra užkalkėjimas, todėl būtina reguliariai nukalkinti ir visus kapsulinius kavos aparatus, siekiant išlaikyti jų ilgaamžiškumą.

 

Nespresso kavos aparatų nukalkinimas

 

Nespresso yra vieni populiariausių kapsulinių kavos aparatų. Šie aparatai yra valdomi mygtukais arba liečiant lietimui jautrius simbolius. Vienuose Nespresso aparatuose nukalkinimo procedūra paleidžiama aktyvuojant nukalkinimui skirtą mygtuką, kituose – paspaudžiant tam tikrą mygtukų kombinaciją. Nukalkinant šiuos aparatus atsižvelkite į gamintojo instrukciją.

 

Ką svarbu žinoti, nukalkinant Nespresso kavos aparatą:

 

 • Atlikite nukalkinimo procedūrą bent kartą per 3 mėn. arba iš karto, kai pastebite, kad vanduo bėga lėčiau nei įprastai.
 • Prieš atlikdami nukalkinimo procedūrą ištuštinkite panaudotoms kapsulėms skirtą dėžutę ir įsitikinkite, kad kapsulei skirtoje vietoje nėra kapsulės.
 • Pirmojo ciklo metu naudoto skysčio mišinio iš karto neišpilkite, nes jį pakartotinai reikės pilti į vandens talpą.
 • Nespresso aparatams rekomenduojama naudoti jau filtruotą vandenį, dėl geresnio kavos skonio.

 

Kitų kapsulinių kavos aparatų, tokių kaip Dolce Gusto nukalkinimas ar illy aparatų nukalkinimas yra labai panašus į Nespresso aparatų. Svarbu atidžiai sekti gamintojų nurodymus.

 

Kodėl svarbu reguliariai nukalkinti kavos aparatą?

 

Kalkių nuosėdos yra dažniausia kavos aparatų gedimo priežastis, o jų žala kavos aparatui dažnai yra nepataisoma. Reguliariai nukalkinti kavos aparatą yra svarbu dėl kelių pagrindinių priežasčių:

 

 • Aparato ilgaamžiškumas. Kavos aparato viduje susikaupusios kalkių nuosėdos gali pakenkti šildymo elementams, vandens siurbliams ir kitiems aparatų komponentams. Nukalkinimas padeda išvengti šių problemų, prailginant aparato tarnavimo laiką.
 • Geresnė kavos kokybė. Kalkės neigiamai veikia kavos skonį – suteikia kavai kartumo, metalo poskonį. Reguliariai nukalkinamas aparatas užtikrina, kad kava būtų skani ir aromatinga.
 • Veikimo efektyvumas. Kalkių nuosėdos mažina vandens pralaidumą ir šildymo efektyvumą, siaurėja vandens tekėjimo angos, todėl aparatas ima veikti lėčiau ir sunaudoja daugiau energijos. Nukalkinimas padeda išlaikyti aparato efektyvumą ir išvengti mechanizmų perkaitimo.
 • Aukštesnis higienos lygis. Nevalomos kalkių nuosėdos gali tapti bakterijų ir kitų nepageidaujamų mikroorganizmų veisimosi vieta. Reguliarus nukalkinimas padeda užkirsti kelią sveikatos problemoms.

 

Todėl reguliariai nukalkinti kavos aparatą yra būtina siekiant užtikrinti jo ilgalaikį veikimą, aukščiausią kavos kokybę, efektyvumą ir higieną.

 

Kaip dažnai nukalkinti kavos aparatą?

 

Norint sužinoti, kaip dažnai turite nukalkinti savo kavos aparatą, pirmiausia svarbu nustatyti naudojamo vandens kietumo lygį. Tam užtenka specialių lakmuso juostelių, kurios, kelias minutes palaikius vandenyje, parodo, kokio kietumo yra jūsų naudojamas vanduo.

 

Didžioji dalis kavos aparatų jau pirmojo įjungimo metu prašo nurodyti vandens kietumo lygį ir pagal tai parenka nukalkinimo procedūros dažnumą. Jei naudojate minkštą vandenį (turintį mažai mineralinių medžiagų), nukalkinimą galite atlikti rečiau, pavyzdžiui, kas 3–6 mėnesius. Jei naudojate kietą vandenį (su daug mineralinių medžiagų), nukalkinimą reikėtų atlikti dažniau, maždaug kas 1–2 mėnesius.

 

Visada patikrinkite savo kavos aparato gamintojo instrukcijas, nes dauguma gamintojų pateikia konkrečias rekomendacijas dėl nukalkinimo dažnumo.

 

Nukalkinimo procedūrą svarbu atlikti iškart, kai tik to prašo kavos aparatas. Jei kavos aparatas neindikuoja, kad jau metas jį nukalkinti, pirmasis požymis, rodantis užkalkėjimą, tai užsilaikęs vanduo, kuris net ir pagaminus kavą nenustoja varvėti.

 

DUK


Koks yra geriausias kalkių valiklis?

 

Geriausia nukalkinimui naudojamos specialias, kavos aparatų nukalkinimui skirtas priemones. Jas galite įsigyti ir asmyliukava.lt el. parduotuvėje. Šios priemonės tinka sąlyčiui su maistu ir nekenkia žmogaus organizmui bei neturi įtakos kavos skoniui.

 

Specialiai pritaikytos priemonės efektyviai pašalina kalkes per kavos aparato nukalkinimo procedūros laiką, todėl nukalkinimo procesas trunka gerokai trumpiau ir reikalauja mažiau pastangų, nei nukalkinant su actu ar citrinos rūgštimi.

                  

Kokie yra dažniausi kavos aparato gedimai?

 

 • Gedimai dėl kalkių nuosėdų. Tai indikuoja sumažėjęs vandens pralaidumas, ilgesnis kaitinimo laikas, prastesnė kavos kokybė. Kad šio gedimo būtų išvengta svarbus reguliarus nukalkinimas.
 • Užsikimšę filtrai ir vamzdeliai. Tai indikuos lėtas kavos bėgimas arba nebebėgimas, netolygi srovė. Norint to išvengti svarbu valyti ir keisti filtrus pagal gamintojo rekomendacijas.
 • Siurblio problemos. Aparatas neįtraukia vandens arba daro tai labai lėtai. Patikrinti siurblį dėl užsikimšimo ar pažeidimų, kartais tam reikalingas remontas ar keitimas.

 

Kitos dažnos problemos, tai kaitinimo elemento gedimai, elektronikos gedimai, malūnėlio problemos automatiniuose aparatuose, kavos pupelių tiekimo problemos.

 

Norint sumažinti gedimų tikimybę, svarbus reguliarus kavos aparato valymas, techninė priežiūra bei gamintojo rekomendacijų laikymasis dėl valymo ir nukalkinimo.

 

Ar kavos aparatams galioja garantija dėl kalkių sukeltų gedimų?

 

Nors įprastai kavos aparatams galioja 24 mėnesių gamyklinė garantija, vis dėlto, ši garantija galioja tik tada, kai kavos aparatu yra naudojamasi pagal vartotojo instrukciją ir jis yra prižiūrimas pagal gamintojo rekomendacijas.

 

Diagnostikos metu nustatoma, ar kavos aparato detalės yra pažeistos dėl kalkių nuosėdų. Jei ši diagnozė pasitvirtina, dėl šios priežasties atsiradę aparatų gedimai nėra laikomi gamykliniu broku ir jiems garantinė kompensacija taisant nepritaikoma. Dėl to svarbu, kad kavos aparato valymas būtų reguliarus ir nuoseklus.